Odpadní plasty jsou globální problém, který se týká nás všech. Vědom si toho je i přední japonský producent motorových olejů ENEOS, který spojil své síly se společností Mitsubishi Chemical, aby se společně vrhli do výstavby obří továrny na výrobu motorových olejů z odpadních plastů.

Když se spojí dvě světové společnosti z Japonska, mohou vzniknout opravdu skvělé věci. Přesně to si řekli v ENEOSu i Mitsubishi a rozhodli se spolupracovat na projektu, který může naší planetě výrazně pomoct. Zavázali se totiž, že společně postaví továrnu na recyklaci odpadních plastů, ze kterých následně budou vyrábět oleje do motorových vozidel.

Rafinerie vznikne v areálu společnosti Mitsubishi Chemical (MCC) v japonském Ibaraki a ročně by měla být schopna zpracovat zhruba 20 tisíc tun materiálu, což z ní udělá největší svého typu v celém Japonsku. Její výstavba by podle aktuální dohody měla začít během roku 2023.

Kromě ekologického přínosu si od zpracovaného odpadního plastu obě společnosti slibují i přidanou hodnotu a lepší výkon svých výrobků. Olej ze zpracovaných plastů totiž budou obě firmy využívat jako surovinu při výrobě svých již existujících petrolejových či plastových produktů.

ENEOS začal společně s MCC zkoumat možnost recyklace použitých plastů na olejové produkty již v roce 2019. Za tu dobu stihli v tomto oboru nabýt široké množství vědomostí, avšak i nadále zkoumají další možnosti, jak co nejvíce zvýšit efektivitu recyklace plastů a přitom dát vzniknout co nejkvalitnějším olejovým produktům.

Odebírat

Měsíční newsletter