Sezóna královské kategorie závodů silničních motocyklů, spíše známější pod názvem MotoGP, měla v letošním roce osmnáct zastávek. Před zahájením sezóny sice byl vydán kalendář s celkově dvaceti závodními víkendy, nicméně covidová situace ve světě a epidemická opatření v některých státech si vynutily zrušení závodů. Moto GP neviděli na svém okruhu například Finové, Japonci, nebo Australané. Na druhou stranu se podařilo několik zrušených závodů nahradit, takže na jezdce nakonec čekalo osmnáct velkých cen. Mimořádnou sezónu zažil jak tovární tým Yamahy, tak i ten satelitní. Oba tyto týmy hrdě sponzoruje společnost ENEOS a i díky olejům této značky se továrnímu jezdci podařilo získat titul mistra světa.

Poslední březnový víkend se uskutečnila první letošní velká cena. Na okruhu Losail se závodilo o velkou cenu Kataru. Hned na úvod noční závod a složité podmínky kvůli větru a vznášejícímu se písku. Tovární jezdci Yamahy Fabio Quartararo i Maverick Viňales startovali z první řady. Sice po startu si jezdci trochu pohoršili, ale postupným zvyšováním tempa se Viňalesovi podařilo v polovině závodu dostat na druhé místo a rozhodně nevypadalo, že by už neměl chuť závodit. Osm kol před cílem se dostal před dosud vedoucího Bagnaiu na Ducati. Do cíle už se nic nezměnilo, a tak se Viňales radoval z první výhry nové sezony. Quartararo dojel na páté pozici a ital Valentino Rossi dvanáctý. Hned další víkend se na stejném okruhu jela Velká cena Dauhá. Z pole position startoval Jorge Martin a úvod závodu se pro Yamahu nevyvíjel vůbec dobře. Tovární jezdci jezdili na chvostu první desítky. Nicméně dobrá rychlost a chyby ostatních jezdců posouvali jezdce Yamahy pořadím vpřed. Sedm kol před cílem už byl Quartararo třetí a skvělou stíhací jízdu ozdobil předjetím Martina a celkovým vítězstvím. Návazal tak na svého týmového kolegu Viňalese, který zvítězil před týdnem. Ten tentokrát dojel na páté příčce. Následně se seriál MotoGP přesunul do Evropy, konkrétně do Portugalska. Fabio Quartararo si v kvalifikaci zajistil start z prvního místa a skvělým výkonem a vítězstvím v nedělním závodě předčasně oslavil 22 narozeniny. Po třech závodech se tak dostal do celkového vedení šampionátu. Ve španělském Jerezu si Quartararo opět vyjel pole position, ale v hlavním závodě se jezdcům Yamahy nedařilo. Quartararo sice v první půlce závodu držel první pozici, ale v koncovce se propadl a zhoršený zdravotní stav jezdce a špatný stav pneumatik znamenaly sestup až na třinácté místo. Lepší z tovární dvojky byl Viňales na sedmém místě.

V domácím závodě na okruhu Le Mans si chtěl Fabio Quartararo spravit chuť. Povedlo se mu vyhrát kvalifikaci, ale v závodě nestačil na Zarcu a pozdějšího vítěze Millera a dojel třetí. Desítku uzavřel Viňales a jedenáctý byl Valentino Rossi. Do dalšího závodu v Itálii jezdci vstoupili předstartovní minutou ticha za zesnulého závodníka Moto3 Jasona Dupasquiera. Pole position proměnil v suverénní vítězství Fabio Quartararo s Yamahou a navýšil tak celkové vedení seriálu. Viňales osmý, Rossi desátý. Počátkem června se konala Velká cena Katalánska. Zde Fabio Quartararo udržel vysoký standard a dojel čtvrtý. Viňales dojel šestý a trochu překvapením byla devátá příčka Franca Morbidelliho ze satelitního týmu Yamaha Petronas. Na německém Sachsenringu kraloval Marc Marquez, který zde vítězí od roku 2010. Quartararo obsadil třetí místo na stupních vítězů. V posledním závodě před letní pauzou se francouz Quartararo vrátil na nejvyšší stupínek. Po souboji s Bagnaiou se radoval z vítězství v nizozemském Assenu. Famózní víkend Yamahy potvrdil druhým místem Maverick Viňales. Jednalo se tak o skvělý double pro tovární Yamahu. Po “prázdninové pauze” se jely dva závody na okruhu Spielberg. První GP Štýrska a další víkend GP Rakouska. Tým Yamahy držel slušné tempo a Quartararo si po závodech navýšil náskok v průběžném pořadí MotoGP. Osmým místem se blýskla legenda Valentino Rossi, který v průběhu sezony oznámil konec závodní kariéry. Závod ve Velké Británií ovládl i přes pád v pátečním tréninku Fabio Quartararo s parádním náskokem přes tři sekundy na druhého Rinse. V dalším podniku MotoGP při Velké ceně Aragonie dojel Quartararo až osmý, ale už další víkend si nadělil stupně vítězů a vybojoval druhé místo. Následně v americkém Austinu, i přes náročnou a hrbolatou trať, zopakoval druhé místo a výrazně se přiblížil k vysněnému titulu mistra světa. Ten chtěl potvrdit už v dalším závodě v Itálii na okruhu Misano. Bohužel v kvalifikaci obsadil až patnáctou startovní pozici. V ostrém závodě se ale postupně prokousával pořadím nahoru a navíc jeho hlavní konkurent Bagnania upadl. Jednička Yamahy projela šachovnicí na čtvrtém místě a oslavila tak titul. Poslední závod sezóny byl zároveň poslední pro Valentina Rossiho v jeho závodní kariéře. Držitel titulu Quartararo obsadil paté místo a Rossi, legenda motorsportu a majitel devíti titulů mistra světa, se rozloučil desátým místem právě na stroji značky Yamaha.

Letošní sezona jasně ukázala kvalitu obou týmů Yamahy a kvalitu jejích sponzorů včetně ENEOS. Celoroční exceletní výkony od jezdců, přes mechaniky, až po inženýry a manažery byly odměněny titulem mistra světa Fabia Quartarary.

Rubrika: Motosport

Odebírat

Měsíční newsletter